Koronasıydı, pandemisiydi, orman yargınlarıydı derken gündemi yoğun bir yılı geride bırakırken tüm umudumuzu yeni yıla yüklemiştik.
Sözde aşı olacak, pandemiyi bitirecek, ardından el ele tutuşup yağmur dualarına çıkacak (zira kuraklık, küresel ısınma, doğayı koruma adına pek bir şey yapmadığımız ortada; bizi ancak inşallah’lar maşallah’lar kurtarır), birbirimizi çok sevecek, kilo verecek, çok çalışacaktık.
Hayatımızdaki tüm olumsuzlukların müsebbibi olarak 2020’yi ilan etmiştik ve nihayet ondan kurtuluyorduk, tabii ki bu kadar çok plan yapacak ve hayâl kuracaktık.

Lâkin 2021 hızlı bir giriş yaptı. Daha önce, gerçekten de kaybettiği seçimin sonuçlarını kabullenemediği için 6 Ocak’ta vatandaşlarını mitinge davet eden Trump, iki gündür hayranlarıyla beraber Amerika’yı birbirine katıyor. Açıkçası garip kostümler giyip polislerle fotoğraf çektiren eylemcilerle nereye varılacak pek kestiremiyorum. Bir önceki seçimlerde ilk defa aday oluşunu Ekşi Sözlük’ün başlıklarında görüp “off sözlük de ne çok goy goy yapıyor” diyerek tepki vermiştim. Ben, daha aday oluşunu bile anlamlandıramazken kendisi hem seçildi hem de “bana ne, benim yerim burası” diyerek koltuğunu bırakmıyor.
Muhtemelen benim algılamamda ufak bir gerilik var. Daha önce de Nihat Doğan’ın Survivor’a katıldığını yine Sözlük’ten öğrenmiş ve inanamamıştım. Hayatta her şeyin mümkün olabileceğini böyle böyle öğrendim ben. Teşekkürler Trump ve Nihat Doğan…

Dünya bu konuyla ilgilenirken bizler bir yandan da cağğnım ülkemizdeki olayları takip etmeye çalışıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni rektörü ile ilgili pek bir fikir beyan etmeyeceğim ve bu konuyu uzmanlarına bırakacağım. Tesadüfler sonucu yolumun kesiştiği; öğrenmekten, öğretmekten, üretmekten vazgeçmeyen Reşit Canbeyli’nin Fatih Portakal’ın YouTube yayınına katıldığı videoyu hemen aşağıya bırakıyorum.

Maalesef hâlâ konuyu yanlış anlayanlar var: Metallica dinlemek ya da iyi bir eğitim almak seçilmeden bir üniversitenin başına gelmek için yeterli değil.

Sanırım sadece ülkece değil tüm dünya olarak “demokrasi” sözcüğünün anlamını kavramamız gereken bir yıl bizi bekliyor.

Fotoğraf: İndigo dergisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s